Як знизити пульс в домашніх умовах

Який пульс вважається високим

Пульс – це скорочення стінок судин у відповідь на те, що серце виштовхує в них порцію крові. Грубо кажучи, це є показник того, як часто б’ється серце.

У нормі у дорослої людини пульс становить від 60 до 100 ударів за хвилину

Різниця між мінімальним та максимальним значенням велика, тому що частота серцевих скорочень (ЧСС) змінюється протягом дня. Від навантаження вона росте, у спокої знижується. Це логічно, адже якщо ми активні, то нашим клітинам потрібно більше кисню. А його, своєю чергою, приносить кров. Тому серце і прискорюється, щоб кожна клітина могла дихати.

Але іноді серцебиття виходить за межі розумного. Раптове зростання пульсу вище 100 ударів на хвилину називається тахікардією. Коли серце скорочується дуже часто, воно не встигає наповнитися кров’ю, а отже, з кожним ударом відправляє в організм недостатньо кисню. Тобто, не виконує основне завдання.

Таке трапляється при стресі чи тривозі, а коли людина заспокоюється, пульс приходить у норму. Це фізіологічний варіант тахікардії. Але іноді причиною підвищення ЧСС бувають захворювання. Це патологія, з якою має розбиратися лікар-кардіолог.

Відстежити пульс можна самостійно або за допомогою будь-яких пульсоксиметрів.

Як знизити пульс негайно

Якщо пульс зашкалює через переживання чи активність:

  • Для початку необхідно сповільнитися. Якщо ви біжете – перейдіть на крок. Якщо стоїте — краще сісти чи лягти.
  • Забезпечити доступ повітря: розстебнути одяг, що стискує, відкрити кватирку в кімнаті.
  • Виконати дихальні вправи. У розслабленій позі зробіть спокійний повільний вдих. Для самодопомоги рахуйте від 1 до 5. Потім, не затримуючи дихання, повільно видихніть, рахуючи від 5 до 1. Можливо, спочатку вийде дійти лише до 3 – це нормально. Продовжуйте повільно дихати протягом 3-5 хвилин.
  • Вмийтеся прохолодною водою. Можна навіть трохи потримати долоні у прохолодній (не крижаній!) воді.

Важливо: негайно звертайтеся до лікарні або викликайте швидку, якщо ЧСС не знижується протягом півгодини, є біль у грудях та труднощі з диханням, пульс досягає 200 ударів на хвилину або людина втрачає свідомість.

Чим небезпечний підвищений пульс

Зазвичай підвищений пульс не становить небезпеки, але може викликати небажані симптоми: нестачу повітря, неприємні відчуття в грудях, запаморочення.

Однак якщо серцебиття часто сягає 120 ударів за хвилину без видимих приводів (тобто в стані спокою), це сигналізує про неполадки в організмі. Як правило, причина постійних нападів тахікардії – нерегулярний серцевий ритм. Такий стан називається аритмією. При ній неправильно передаються електричні сигнали до серця. Тахіаритмії бувають різними, деякі можуть призвести до серйозних наслідків, аж до інфарктів, інсультів та зупинки серця.

Навіщо звертатися до лікаря

Помітити тахікардію та аритмію буває непросто – звичайний вимір пульсу не справляється із цим завданням. Тому, якщо у вас часто підвищується пульс без причини, обов’язково для діагностики варто сходити до лікаря – терапевта чи кардіолога. Лікар проведе дослідження:

  • електрокардіографію;
  • добовий моніторинг ЕКГ (за Холтером);
  • електрофізіологічне тестування;
  • навантажувальне кардіологічне тестування;
  • ехокардіографію.

Від результатів тестів залежить тактика лікування. Комусь потрібні ліки, хтось зможе впоратися без них, а комусь знадобиться операція. Самостійно призначати препарати не можна.

Як знизити постійно високий пульс

Крім лікування, яке призначить лікар, існують способи знизити пульс у довгостроковій перспективі. Працюють вони не відразу, але допомагають серцю справлятися із навантаженням.

Частіше рухайтесь

Високий пульс – ознака того, що серце надто активно реагує на будь-яке навантаження. Тому для лікування потрібно натренувати серцевий м’яз – у людей, які займаються спортом, пульс може бути навіть зниженим, і це варіант норми.

Для тренування потрібно 30 хвилин активності на день. Вправи можуть бути будь-якими, головне, щоб пульс при цьому підвищувався на 50–60% проти звичайного стану. Наприклад, ваш середній пульс – 90 ударів на хвилину. Під час занять слідкуйте за тим, щоб частота скорочень не перевищувала 135 ударів за хвилину. Якщо більше – знижуйте інтенсивність.

Не вживайте кофеїн та нікотин

І кофеїн, і нікотин це стимулятори, які змушують всі процеси в організмі протікати швидше. Серце на них реагує прискоренням, а за тахікардії це зайве.

З нікотином зрозуміло – треба кидати палити.

З кофеїном складніше, бо він міститься не лише у каві. Джерелами цієї речовини може бути чай, шоколад (і продукти з ним), енергетики, деякі газировки. Напої можна замінювати версіями з низьким вмістом кофеїну, трав’яним чаєм і просто водою. А енергетики при тахікардії непотрібні.

Пийте більше води

Улюблена порада знову з нами: пийте частіше! Якщо ви відчуваєте спрагу, швидше за все, ваша кров уже стала густішою через брак рідини. Отже, серцю стає складніше її перекачувати. Допоможіть собі – зробіть кілька ковтків.

Контролюйте вагу, сон та артеріальний тиск

Зайва вага, стреси, поганий сон і все те, що заважає здоровому способу життя, є додатковими факторами ризику тахікардії, як і будь-яких інших серцево-судинних захворювань. Тому чим дбайливіше ви ставитеся до свого організму, тим менше буде напружуватися серце.

Як оцінете статтю?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *