Як вибрати шланг для поливу? – повний Гайд

Регулярний полив – одна з основних умов для вирощування рослин та догляду за газоном на присадибній ділянці. Щоб організувати потрібен надійний шланг про те, як його вибрати читайте нижче.

Призначення: традиційний, краплинний та інші

Поливальні шланги поділяють на кілька типів за призначенням. Розповімо про найпоширеніші.

Традиційний вигляд — це «класичний шланг», який використовують як для поливу під корінь, так і для поливу зверху. Часто такі вироби використовуються в комплекті з розпилювачами.

Щоб регулярно подавати воду під корінь рослин, використовується крапельний шланг. Він виглядає як довга плоска стрічка з розташованими на однаковій один від одного відстані отворами, через які і надходить вода. Таку систему можна покласти на ділянці на кілька сезонів.

Для поливу чутливих до посушливої ​​погоди рослин оптимальне використання шланга, що сочиться. Його система влаштована таким чином, що вода проникає крізь стінки шланга та залишається на ґрунті навколо коріння рослини. Найкраще такі системи не укладати на землю, а встановлювати на деякій відстані від неї. Це потрібно для того, щоб мікроотвори, через які надходить вода, не забивалися мокрою землею.

Варіант, схожий на попередній – пористий. Його роблять із гуми, по всій довжині шланга проколюються отвори, через які вода повільно надходить у ґрунт. Такі моделі використовують на схилах та в глинистому ґрунті. Постійний повільний полив не дає верхньому шару ґрунту «з’їжджати».

Для поливу рослин з неглибокою кореневою системою знадобиться «дощовик». У ньому, як і у двох попередніх, по всій довжині зроблено отвори. Але вода з нього розбризкується в різні боки на кілька метрів і створює довкола туманну хмару. Такий спосіб поливу дозволяє зберегти коріння рослин, не вимиваючи їх.

Лайфхак: для зберігання найкраще акуратно складати шланг у пакет або заводську упаковку та вішати на стіну. Так гризуни не зможуть дістатися інвентаря і пошкодити його.

Матеріал: гума vs «не гума»

Матеріал, з якого виготовлений поливальний шланг – одна з найважливіших характеристик. Від цього залежить, як довго він прослужить і як зручно буде ним користуватися. Для виготовлення шлангів використовують гуму, полівінілхлорид (ПВХ), пластик, силікон, нейлонову тканину, термоеластопласт.

Найпопулярніший матеріал гума. Вироби з неї недорогі, гнучкі, стійкі до будь-яких погодних умов, а також впливу хімічних речовин. Такі шланги витримують тиск 1-10 атм, а термін їхньої служби становить 10 років.

Однак гума має дві істотні недоліки. Перший – велика вага. Руки під час роботи з гумовим шлангом швидко втомлюються. Другий – токсичність матеріалу. З питною водою гума контактувати не повинна, тільки якщо це не спеціально призначений для таких цілей, очищений від токсинів матеріал.

Ще один популярний матеріал – ПВХ. На відміну від виробів із гуми, шланги із ПВХ легкі. Їх властивості та надійність прямо пропорційні кількості шарів. Одношарові вироби недовговічні, схильні до заломів, не витримують перепадів температур, часто бувають прозорими, через що в них можуть з’явитися водорості. Чим більше шарів, тим довшим буде термін служби. Але у всіх шлангів із ПВХ є спільне лихо: при зберіганні в холодному місці вони втрачають гнучкість.

Вироби з пластику недорогі та легкі, у них не з’являються водорості, вони не сприйнятливі до УФ-променів. Однак пластик не гнучкий і в ньому може утворюватися вапняний наліт.

Силікон – це матеріал легкий і дуже еластичний, заломів на силіконових виробах не утворюється. Однак при великому тиску трубка із силікону може роздутися та луснути. Щоб силіконовий шланг прослужив довше, купуйте багатошарові вироби або додатково посилені шаром пластику.

Поливальні шланги з нейлонової тканини дуже легкі та гнучкі, мають доступну ціну, витримують тиск 3-5 атмосфер. Але зберігати і використовувати їх можна тільки за плюсової температури, інакше виріб прийде в непридатність. Також краще не тягнути такий шланг по землі: він може зачепитися за камінь чи корінь і нитка витягнеться чи порветься.

Універсальний матеріал термоеластопласт. Він не боїться ні температур, ні сонця, має легку вагу, витримує тиск у 8–10 атмосфер, не схильний до утворення заломів. Термін його служби – близько 15 років. Його єдина вада — висока ціна.

Виготовлення: шари, армованість та інше

Від типу виготовлення залежать експлуатаційні характеристики шланга: міцність, гнучкість, термін служби та вартість.

За кількістю шарів шланги поділяються на:

  • Одношарові — найдешевші і найнедовговічніші. Вони не мають жодних додаткових покриттів і підходять лише для переливу води з одного резервуару в інший або, якщо потрібно обслуговувати невелику ділянку. Інакше шланг доведеться міняти щороку;
  • Багатошарові – Більш вигідний варіант. Такі вироби мають кілька додаткових шарів. Завдяки цьому шланг стійкий до сонячного світла, температурних перепадів і не боїться заломів та скручування.

Окремо стоять армовані моделі. Їх додатково обплітають спеціальними металевими або полімерними нитками. Така обробка дає високу міцність, захищає від впливу УФ-променів та дає можливість використання за різних температур.

«Чудо-шланг» що саморозтягується має незвичайну конструкцію, що складається з двох елементів. Внутрішній елемент – це шланг з еластичної гуми. Зовнішній елемент є зібраний гармошкою «чохол» з нейлону. Нейлоновий шар служить стопором для внутрішнього каучукового шланга, не даючи надмірно розтягтися. Такий виріб є зручним у щоденному використанні. Після завершення поливу він швидко стягується назад і набуває дуже компактних розмірів.

Спіральний тип – це свого роду “пружина” з поліуретану. Виріб виходить дуже легким, а завдяки спіральній конструкції на ньому не з’являються заломи. Використовують такий варіант тільки при ручному поливанні та при температурах від -5 до +60°С.

Універсальний варіант гофрований. Такі шланги мають верхній шар у вигляді гофри, що надає шлангу додаткову жорсткість і виключає перегини та заломи. При цьому виріб зберігає невелику вагу. На відміну від спірального, гофрований шланг можна застосовувати для будь-якого різновиду поливу.

Розпилювач: пістолет, наконечник, штанга

Традиційний шланг можна використовувати разом із насадкою-розпилювачем. Існує кілька видів розпилювачів: пістолет, наконечник, штанга.

Пістолет – найбільш популярна насадка. Вона зручно лежить у руці. У дію приводиться за допомогою спускового механізму, схожого на гачок пістолета. Як правило, такі розпилювачі мають від 4 до 10 режимів. Перемикаючи їх, можна регулювати тиск води.

Для поливу рослин у важкодоступних місцях було винайдено насадку пістолет на штанзі. Виходить як би подовжений розпилювач-пістолет. Штанга буває двох видів:

  • проста – цілісна довга трубка;
  • телескопічна — її можна складати чи подовжувати.

Насадка-наконечник робить шланг схожим на інвентар пожежних, тому іноді її також називають брандспоіт. Це простіша конструкція в порівнянні з пістолетом. Часто такий розпилювач використовують не тільки для поливу, а й для очищення доріжок.

Розміри: довжина, діаметр та товщина

Щоб після покупки не виявилося, що шланг короткий або не створює потрібний напір води, потрібно обов’язково враховувати його розміри.

Довжина виробу повинна бути такою, щоб шланг міг дістатися будь-якої точки ділянки від точки підключення до води. Також потрібно враховувати, як ви можете дістатися до найдальших куточків. Ще один нюанс – перешкоди. Вони можуть виникати на шляху прокладання шлангу, тому краще, якщо довжина буде трохи більшою за необхідну.

Діаметр шлангу має бути пропорційний його довжині. Це потрібно для того, щоб створювався необхідний напір. Якщо ви візьмете короткий шланг з найбільшим діаметром, то напору просто не буде, а вода витікатиме з отвору тоненьким струмком. Якщо ж діаметр виявиться надто маленьким, то шланг може луснути. Також це може статися через неправильно підібрану товщину стінок. Чим товстіша стінка, тим надійніший шланг.

Лайфхак: якщо довжини шланга не вистачає, то скористайтесь конектором. З його допомогою можна з’єднати 2 шланги в один.

Висновки

Отже, щоб вибрати «ідеальний» шланг для поливу, потрібно:

  1. Визначитись із призначенням. Традиційні шланги є універсальними, часто використовуються разом з розпилювачами. Крапельні і пористі моделі потрібні для догляду за рослинами, що погано переносять посуху. Дощовики призначені для поливу рослин із поверхневою кореневою системою.
  2. Підібрати матеріал. Поливальні шланги роблять із гуми, ПВХ, пластику, силікону, нейлонової тканини та термоеластопласту. Гума – популярний довговічний варіант, серед недоліків – велика вага та токсичність. ПВХ набагато легше гуми, але прослужить не так довго. Щоб виріб із ПВХ прослужив кілька сезонів, потрібно вибирати багатошарові моделі. Пластик несприйнятливий до різних погодних факторів, проте він не такий гнучкий, тому схильний до появи заломів. Силікон – дуже гнучкий варіант, але треба бути уважним: від надто великого тиску він може луснути. Нейлонові моделі легкі та недорогі, але сильно псуються від низької температури. Термоеластопласт — найкращий варіант, стійкий до всього, але він дорогий.
  3. Звернути увагу на тип виготовлення. Чим більша кількість шарів, тим міцнішим буде виріб. Найвитриваліші моделі завжди армовані. Зручна штука для повсякденного використання – шланг, що саморозтягується. Спіральні моделі зручні, легкі та компактні, але використовувати їх можна лише для ручного поливу. Гофровані моделі є універсальними: верхній гофрований шар робить їх досить міцними, але залишає гнучкими.
  4. Приділити увагу розпилювачу. Розпилювач пістолет – зручна насадка зі спусковим механізмом. Пістолет на штанзі дозволить дістати навіть до найвіддаленіших частин ділянки. Наконечник – простіша конструкція, за допомогою якої не тільки поливають рослини, а й чистять доріжки.
  5. Не забувайте про розміри. Довжина шланга має бути такою, щоб дістати у всі куточки ділянки. Бажано купувати шланг трохи довше, щоб можна було легко обминати перешкоди. Діаметр обов’язково повинен бути пропорційний до довжини, щоб створювався потрібний напір.

Тепер ви знаєте все, щоб правильно вибрати шланг для поливу. Купуйте та поливайте!

Як оцінете статтю?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *